• Wycieczka do Lasu Bielańskiego

• W ramach warsztatów Nasz ogród w czasach pandemii postanowiliśmy zrobić wycieczkę do Lasu Bielańskiego. Wszystkich zachęcamy do odwiedzenia tego rezerwatu przyrody.Dlaczego Las Bielański jest skarbem bielańskiej przyrody? Coszczególnego dzieje się w Lesie Bielańskim w kwietniu?Las Bielański jest pozostałością pierwotnej puszczy mazowieckiej. Pomimointensywnego użytkowania zachował wiele cech lasu naturalnego:zróżnicowane uształtowanie terenu z chrakterystycznymi tarasami w doliniewielkiej rzekizachowały się na jego terenie typy lasów, które niemal wszędzie indziejzostały przekształcone na pola orne i łąkilasy te zachowały wiele gatunków typowych dla starych lasów, w tym typowedla starych lasów liściastych rośliny cebulowe i kłączowe (geofity) lub płożącesię w cieniu koron letnie hemikryptofity. Ich populacje w Lesie Bielańskim sąjak rozbitkowie na bezludnej wyspie w środku wielkiego nieprzyjaznegooceanu krajobrazów nieleśnych.w wielu miejscach (nie wszędzie) zbiorowiska leśne mają bardzorozbudowaną strukturę (są tam zarówno stare drzewa, jak i rosnące pod nimipiętra podrostu i podszytu i runa), nie są monokulturami.z uwagi na długotrwałe użytkowanie rekreacyjne wiele drzewostanów miałopostać luźno rosnących wiekowych, ażurowych drzewostanów. W icholbrzymich, nagrzanych kłodach osiedliły się populacje cennych, chronionychw Polsce i w Unii Europejskiej chrząszczy - pachnicy dębowej (Osmodermaeremita) i kozioroga dębosza (Cerambyx cerdo).

- tekst dr Piotr Mędrzyckizdjęcia M. Tatarewicz

• Zapraszamy do głosowania na klasę 0a !

• Zagłosuj na naszą pracę konkursową!

Klasa 0a, która od września realizuje program „Dobrze jemy”  Fundacji Szkoła na Widelcu, bierze obecnie udział w ogólnopolskim konkursie „Warzywa i owoce dają moce”.

Kliknij, aby obejrzeć ich film, powstały podczas wiosennego lockdownu dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców.

Z góry dziękujemy za twój głos 🍎🍴

LINK DO GŁOSOWANIA: