• Historia naszej szkoły (początkowo Szkoły Podstawowej nr 5) sięga 1954 roku,

jest to jedna z najstarszych szkół w Warszawie. Znajduje się przy cichej, bezpieczniej ulicy Stanisława Przybyszewskiego na warszawskich Bielanach.

W 1999 r. Szkoła Podstawowa nr 5 została przekształcona w Gimnazjum nr 2,a od 2004 r. znana była pod nazwą Gimnazjum nr 72.

Szkoła podstawowa w 1975 r. przyjęła imię patrona – prof. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego – geofizyka, podróżnika polarnego i pedagoga.

W kronikach szkoły zachowały się informacje dotyczące licznych kontaktów uczniów
          z polarnikami. Otrzymaliśmy też pamiątki związane z prof. A.B. Dobrowolskim z Muzeum Ziemi.

W 2002 r. spuściznę po prof. A.B. Dobrowolskim przejęło gimnazjum. Dorobek patrona ukierunkował profil szkoły. Rozwijamy działalność ekologiczną, dbamy o zachowanie zrównoważonego rozwoju środowiska.

Słowa patrona „ Dobra szkoła to szkoła poprawnego myślenia. Dobry uczeń to ten, który uczy się poprawnie myśleć” – przyświecają pracy nauczycieli. Uczniowie osiągają wysokie wyniki na egzaminach gimnazjalnych, kontynuują naukę w renomowanych liceach warszawskich.

W ramach pracy z uczniem zdolnym szkoła otrzymała Certyfikat Prezydenta Warszawy

„Wars i Sawa”. Corocznie szczycimy się wieloma laureatami i finalistami konkursów kuratoryjnych.

Jednym z atutów szkoły są prowadzone od 2003 r. zajęcia przedsiębiorczości, które pozwalają uczniom na określenie swoich mocnych stron i zainteresowań. Szkoła realizuję program Warszawskiego Instytutu Bankowości „Bakcyl”, program „Ekonomia na co dzień”. Uczniowie zdobywają laury w gimnazjalnej Olimpiadzie Przedsiębiorczości i Wiedzy o Społeczeństwie organizowanej przez SGH. Otrzymaliśmy Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”

Jako jedyne gimnazjum w Warszawie uzyskaliśmy Międzynarodowy Certyfikat „ Zielona Flaga” w ramach programu Eco – Schools. Współpracujemy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany przy realizacji projektu „Zieleń wokół szkoły”

Od 2012 szkoła nosi nazwę Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 72 w Warszawie. Proponujemy nauczanie z rozszerzonym językiem hiszpańskim i angielskim. Uczniowie biorą udział w projektach międzynarodowych „Learning without borders”; „Enter your Future AISEC”, e- Twinning oraz Global Scholars – „Budujemy lepsze miasta” organizowanym przez Global Cities Inc. z siedzibą w Nowym Jorku. Otrzymaliśmy Certyfikat British Council „International School Awards”.

Bliska współpraca łączy naszą szkołę z Biurem Radcy do spraw Edukacji Ambasady Hiszpanii. Cieszymy się, że Radca wielokrotnie uświetnia swoją obecnością nasze szkolne uroczystości.

Uczniowie rozwijają swoje zdolności językowe również podczas zagranicznych obozów, m.in. w Hiszpanii, Francji, Anglii i Malcie.

Zainteresowania artystycznie uczniowie rozwijają, przygotowując spektakle teatralne, które były wystawiane m.in. w Teatrze Kamienica. Tradycją stały się wieczorki poetyckie, na które zapraszani są znani ludzie kultury, m.in. Piotr Adamczyk, Andrzej Chyra, Agata Passent. W szkole aktywnie działa chór, który corocznie otrzymuje nagrody w warszawskich konkursach.

Szkoła posiada bogate zaplecze sportowe, dysponujemy pełnowymiarową halą sportową. Uczniowie ze znaczącymi sukcesami rozwijają swoje pasje. Zdobywamy pierwsze miejsca wśród szkół bielańskich w piłce siatkowej, piłce nożnej, koszykówce.

Od 2011 r. w naszej szkole działa autorski Program Aktywnej Przedsiębiorczości
          i Kreatywności (PAPIK), którego celem jest zachęcanie młodzieży do aktywności społecznej, pracy w kółkach zainteresowań, poszerzenia wiedzy na kołach podmiotowych, oraz rozwijanie swojej sprawności fizycznej.

W 2017 r. naszą tradycję przejmie Szkoła Podstawowa nr 369. Pragniemy kontynuować pracę dydaktyczną na wysokim poziomie oraz dbać o wszechstronny rozwój młodego człowieka, rozwijając pasje, talenty i zainteresowania naszych uczniów.