• mgr Katarzyna Wilewska - logopeda szkolny

Godziny pracy  - pokój 210 (2 piętro)

Poniedziałek    8:00 - 10:00

Wtorek              13:00 - 16:30

Środa                 13:00 - 16:30

Czwartek           8:00 - 15:30

Piątek                 8:00 - 13:30

Co znaczy prawidłowy rozwój mowy?

Rozwój mowy przebiega prawidłowo gdy dziecko:

-    mówi dużo i wyraźnie, wypowiadając wszystkie głoski poprawnie

• jego wypowiedzi są prawidłowe gramatycznie
          • rozumie co się do niego mówi
          • mówi melodyjnie i swobodnie ( czystym głosem, nie nosowo, z zachowaniem intonacji, nie jąka się
          • język w czasie wypowiedzi układa się prawidłowo w jamie ustnej, czyli nie wchodzi między zęby

Mowa dziecka 6 letniego rozpoczynającego edukację szkolną powinna być zrozumiała. Dziecko powinno wymawiać wszystkie głoski występujące w języku polskim. Wyjątek może stanowić głoska „R” , której kształtowanie  się w mowie  może zakończyć się w 6 , 7 roku życia.

Dziecko powinno swobodnie porozumiewać się z dorosłymi. Należy zwrócić jednak uwagę, na fakt, że każde dziecko rozwija się indywidualnie. Niektóre dzieci wcześniej zaczynają  prawidłowo posługiwać się mową we wszystkich jej aspektach, inne trochę później.

Jednakże dziecko, które rozpoczyna naukę w klasie I  powinno mieć prawidłową wymowę zarówno pod względem artykulacyjnym i gramatycznym,a także powinno potrafić budować dłuższe wypowiedzi.

Wady wymowy sprzyjają problemom edukacyjnym dziecka, szczególnie jeśli chodzi o naukę umiejętności czytania i pisania . Mogą także ,utrudniać sytuację dziecka

w grupie rówieśniczej. Nierzadko niepoprawna wymowa jest powodem drwin rówieśników. Dlatego należy starać się ,by zaburzenia komunikacyjne zostały jak najszybciej skorygowane. Poprawna wymowa daje dziecku większą szansę na sukces szkolny i pozwala uniknąć niepotrzebnych stresów.

Jeśli dziecko mówi z językiem między zębami,nie wymawia poszczególnych głosek, luz zniekształca, ma mały zasób słownictwa, z trudem buduje zdania i robi błędy gramatyczne oraz fleksyjne warto zwrócić się do logopedy.

Logopeda zapewnia: zaplanowane ćwiczenia na zajęciach w szkole, specjalistyczną pomoc dzieciom i ich rodzicom w formie wskazówek do pracy w domu, indywidualne konsultacje.

Aby terapia logopedyczna przyniosła pozytywne efekty konieczna jest współpraca logopedy i rodziców dziecka. Rezultat terapii zależy w  bardzo dużym stopniu od systematycznych ćwiczeń w domu.

Rodzice powinni:

• wykonywać z dzieckiem zalecone ćwiczenia wymowy systematycznie  najlepiej codziennie
          • kontaktować się z logopedą w razie pytań i wątpliwości

WSPIERANIE ROZWOJU MOWY DZIECKA  RADY DLA RODZICÓW

• Rozmawiajcie, prowadźcie z dzieckiem stały dialog wg zasady : „ Nie mów do dziecka, ale z nim rozmawiaj”
          • Zachęcajcie dziecko do opowiadania np. o tym co wydarzyło się w szkole, na spacerze itp.
          • Proście dziecko o opis – nie tylko obrazka , ale prawdziwego np. jabłka, pieska itp.
          • Akceptujcie każdą wypowiedź dziecka.
          • Starajcie się , aby dziecko mówiło głośno, wyraźnie i powoli
          • Odpowiadajcie na każde pytanie dziecka
          • Pozwólcie dziecku na robienie min przed lustrem ;)
          • Zwracajcie uwagę na prawidłowe oddychanie ( wdech nosem -wydech ustami)
          • Czytajcie dziecku , powtarzajcie z nim krótkie wierszyki i rymowanki
          • Zachęcajcie dziecko do samodzielnego czytania.

PAMIĘTAJMY !!

Czas poświęcony własnemu dziecku powinien być dla rodziców prawdziwą radością

ZADANIA LOGOPEDY

1. Przeprowadzenie badań wstępnych stanu mowy, badania przesiewowe w klasach 0 – 1, kontrola w klasach starszych (po konsultacjach z rodzicami).
          2. Terapia.

Prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnie lub w małej grupie. Usuwanie zaburzeń artykulacji i komunikacji językowej.

Pomoc w przezwyciężanie trudności związanych z mówieniem i rozumieniem.

Ćwiczenia kształtujące prawidłową wymowę.

1. Profilaktyka.

Podejmowanie działań zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej.

Czuwanie nad prawidłowym rozwojem mowy.

Konsultacje logopedyczne.

Wspieranie działań wychowawczych i profilaktycznych nauczycieli wynikających z programu wychowawczo – profilaktycznego.

Zapobieganie powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z najbliższym środowiskiem ucznia.

Organizowanie form pomocy psychologiczno – pedagogicznej dla ucznia.